Nükleer Füzyon Makinesi ve Uzay’daki Doğal Nükleer Füzyonu Dünyada Yapma Çalışmaları

“Evrendeki tüm varIikIar, madde ve formdan oIusur. Madde oIabiIirIiktir; form onu gerçek varIığa dönüstürür.” Aristo
Sonsuz ve temiz enerji: Nükleer füzyon
Bu Yildizlarin enerji kaynagi olan dogal bir süreç, Dünya üzerinde de yapay olarak elde edilebilir mi?
Peki neden yeni bir enerjiye insanligin ihtiyaci var?
Fosil yakitlar çevreye zararli ve küresel isinmaya neden oluyor. Uzay’da fosil yakit yakitin kullanimi zor ve sinirli olmasi.

Günes enerjisi için de gezegenimizdeki batarya kapasiteleri yeterli degil.
Birçok Bilim insanlari çözümü Nükleer Fizyon: Yani Dünya’da Günes’teki döngünün bir benzerini yapmak diyor… Bir diger önemli konuysa aslinda en önemlilerinden biri insansiz ve gelecekteki insanli uzay yolculuklari.
Insanli uzay yolculuklari ve uzay kesflerinin gelecegini düsünürsek, NASA ve diger uzay ajanslari için bazi teknolojik ihtiyaçlarin karsilanmasi gerekiyor. Dünya’da Nükleer enerjiye bir bagimlilik olmasa da Uzayda bu çok önemli…
Bu konudaysa Nasa çalismalari sonucu Derin Uzay görevlerine çikmak ve çok daha hizli yolculuklar yapabilmek için yeni nesil Kilopower’ adi verilen yeni bir mini nükleer reaktor gelistirdi… Tam anlamiyla ffaliyete geçtiginde astronotlar uzayda çok daha uzun yollar ve fazla mesafe gidebilecek.

Günes, nükleer füzyon ile enerji ve isik üreten bir yildiz
Ayrica Güneşimiz günümüzde gençlik evresini yasayan bir yildizdir diyebiliriz…
bu evrede günes çekirdegindeki yogun maddenin büyük bir kismini olusturan hidrojeni helyuma çevirerek enerji üretir. Bu enerji üretininin süresi evrende var olan diger yildizlarda da ayni sekilde… ancak burada bir detay var enerji üretimi yildizin kütlesiyle de dogrudan alakali. Baska bir ifadeyle yildizin kütlesinin büyüklügüne, ya da ne kadar agir olduguna baglidir. Günes benzeri bir yildizda ise hidrojenin yanma süresi yaklasik 10 milyar yil kadar.

Günümüzde bilim insanlarinin yaptigi çalismalar, bu sinirsiz ve çevreci bir enerji kaynagini elde etme yöntemi olan nükleer füzyonu yakin gelecekte gerçege dönüstürecek gibi görünüyor… Günes ve diger tüm yildizlarda dogal süreçlerle gerçeklesen füzyon, gezegenimizde de yapay olarak elde edilebilir ve fosil yakitlar üzerine kurulu mevcut enerji kaynaklarinin tamaminin yerini alabilir.

Nükleer füzyon insan hayatini düsünürsek nerdeyse sonsuz ve temiz bir enerji. Umariz yakin gelecekte bilim insanlari basariya ulaşırlar… Detaylı belgesel izlemek için tıklayınız.https://youtu.be/VaFAGKY2zrI

 

(Visited 325 times, 1 visits today)

About The Author

Bunlar da İlginizi Çekebilir.

YORUM EKLEYİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir