★ | Derin Uzay’da Bir Öte (Ay) Uydu | Güneş Sistemi Dışında İlk Defa Bulunan Bir Uydu

Herkese Merhaba…  Özellikle 2005 yılından günümüze Güneş Sistemi’mizin ötesinde bir çok öte gezegen keşfi yapıldı ve bunların birçoğu doğrulandı. Bu gezegenlerin                                     hakkında çok güçlü bulgular elde edildi. Ancak ilginç olansa Güneş Sistemi’mizin ötesinde Ekim 2018’e kadar hiçbir uydu kalıntısına rastlanamamış olması.

3 Ekim 2018 bu konuda tarihi bir gün. NASA bilim insanları Güneş sistemi dışında da uydu olabileceğine ilişkin bulgulara ulaşıldığını açıkladı. Uydunun çevresinde                                            döndüğü gezegense Dünya’ya 8 bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. İlk yayımlanan ve sonrasında da doğrulanan öte gezegen  keşfi Kanadalı astronomlar                                                                            Bruce Campbell, G. A. H. Walker ve S. Yang tarafından 1988’de yapılmıştı.

Gök bilimi açısından çok önemli bu gelişme Cygnus takımyıldızında 8 bin ışık yılı uzaklıktaki bir gezegenin uydusu olabileceğine ait çok güçlü bulgular içeriyor.                                                                              Burada hatırlatmak isterim. Bu keşif henüz doğrulanmadı. Eğer tahminler doğru çıkarsa Güneş Sistemi ötesinde ilk uydu keşfedilmiş olacak.

Alınan verilere  göre, bu uydunun kütlesi, çevresinde döndüğü gezegenin yüzde 1,5’u kadar. Bir benzetmeyle Ay kütlesi ile yerküre arasındaki kütle oranına çok yakın bir oran.

Gezegeni’ninse bir gaz devi olduğu tahmin ediliyor.  

Güneş sistemimiz dışındaki dış uydular Exomoon olarak adlandırılıyor. Türkçesi Öte Ay Doğrudan gözlemlenemedikleri için gezegeninin önünden geçerken gölgesinin                                        yansıması sonucu tespit edilebiliyorlar.  Bu teknikle bir çok öte gezegen de keşfedilmiştir. Ancak Exomoon’ları tespit etmek oldukça zor. Nedeni ise kütlelerinin küçük olması.

Bilim insanları bu keşif için yaklaşık 40 saatlik Hubble Uzay teleskobundan aldıkları verileri incelediler. Aynı zamanda geçiş yöntemini kullanarak ışık dalgaları hakkında daha kesin veriler elde ettiler.                                      Bilim insanları gezegeni, yıldızın karşısında 19 saatlik geçiş sırasında ve öncesinde izledi. Transit geçiş bittikten sonra, Hubble yaklaşık 3,5 saat sonra yıldızın parlaklığında ikinci ve daha küçük                                              bir azalma tespit etti. Buradaki sıradışı durum, gezegeni takip eden yerçekimsel olarak bağlı bir ay ile açıklanabilir; ancak bu uydunun kesin varlığı öğrenilemeden bu transit geçiş sonlanmıştır.

Uydu Güneş Sistemi’mizin buz devlerinden Neptün büyüklüğünde. Gezegen’in de Jüpiter’in kütlesinin birkaç katı olduğu tahmin ediliyor.  Ancak bu uydu konu başında da                                             genel olarak belirttiğimiz gibi. Bu kadar büyük aylarsa Güneş Sistemi’mizde yok. Araştırmacılar bunun gezegensel sistemlerin gelişimine yeni bakış açıları                                                       kazandırabileceğini ve uzmanların gezegenlerin etrafında aylarının nasıl oluştuğuna dair teorileri yeniden gözden geçirmelerine neden olabileceğini söylüyorlar.

Bu keşif Hubble ve Kepler uzay teleskoplarıyla yapıldı.

Kaynak: https://www.nasa.gov/press-release/astronomers-find-first-evidence-of-possible-moon-outside-our-solar-system

(Visited 386 times, 1 visits today)

About The Author

Bunlar da İlginizi Çekebilir.

YORUM EKLEYİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir