♠ | Mars’ın Gizemli Yüzey Altı Gölü

Kızıl gezegen Mars Güneş Sistemi’mizin en merak edilen en gizemli gezegeni.

Güneş Sistemimiz’de Dünya’mıza en yakın gezegen Venüs ancak burada hayat yok çok sıcak ve atmosferi çok yoğun bir gezegen.

Mars hem Güneş Sistemi’mizn yaşam kuşağında yer alıyor. Hem de yüzeyi insan kolonilerine uygun bir ortam sağlıyor.

Asıl önemli olansa Mars gizemlerle dolu bir bir gezegen. Nasa’nın bu gezegenin yüzeyine indirdiği uzay araçları sayesinde bu gezegen hakkında birçok şey öğrenildi…

Tabi ki bir çok bilinmeyen de.

Bu gizemlerden biride Kızıl Gezegen’de bulunan yer altı gölü.

2018 yılının Ağustos ayında Güneş Sistemi’mizin kızıl gezegeni Mars’a belki de dünya dışı yaşam arayışlarındaki en önemli keşiflerden biri yapıldı.

Bu keşifle Mars’taki suların nerelerde gizlendiği hakkında önemli bilgiler elde edildi.

Bu keşif Avrupa uzay ajansının Mars yörüngesinde bulunan Mars Express uzay aracından alınan verilerle yapıldı.

Kısacası bilim insanları, Kızıl gezegendeki kuzey kutbundaki buz tabakasının 1.5 kilometre altında gizlenmiş halde duran ve 20 kilometre genişliği olan devasa bir sıvı göl buldular.

Bilim insanları bunun, Dünya’daki Kuzey ve Güney Kutbu buzullarının altında hapsolmuş buzul altı göllere çok benzediğini söylüyorlar. Ayrıca,

Dünyadaki buzul altı göllerde olduğu gibi burada da beklenmedik şekilde yaşam bulunuyor olabilir. Bu keşif yapılana kadar Mars’ta buzul altı göl olması sadece bir varsayımdı.

Bu keşifse çok ilginç bir şeklide oldu.

Bilim insanları, iletilen sinyal ile geri dönen sinyal arasındaki değişimleri ölçerek yüzey altı nitelikler üzerinde çalışma yapıyorlardı. Suyun içinden geri dönen radar verileri, kaya veya tortunun içinden geri dönen radar sinyaline göre daha kuvvetli veya ‘parlak’ şekilde

Bunun anlamıysa Marsın Planum Australe bölgesinde, anormal şekilde parlak olan bir alan olması.

Bunun gibi parlak şekilde yansıyan bir yüzey altı anormalliği, çok soğuk ve saf bir su buzu veya karbondioksit gibi diğer şeylerle de açıklanabilir. Ancak bilim insanları çeşitli canlandırmalar yürüttü ve yansıma profilinin, söz konusu sonuçlarla sıvı su kadar iyi eşleşmediğini keşfetti.

Su kütlesinin sıcaklığınınsa, yaklaşık -68.15 Celsius derecede olduğu tahmin ediliyor .

Bu miktar, çok tuzlu Güney Kutbu göllerine göre bile donma sıcaklığının çok altında. Bu göller, içerdikleri tuz sayesinde -13 Celsius derecenin üstünde sıvı halde duruyorlar.

Ancak buna rağmen su, varsayımsal olarak hâlâ sıvı halde kalabilir. Sodyum, magnezyum ve kalsiyum tuzlarının Mars’ta bolca bulunduğunu biliniyor; bunlar daha önceki

zamanlarda yüzey sondaları tarafından keşfedilmişti.

Bu maddeler eğer suya girip çözünürse, üstteki buzul tabakasının basıncıyla da birleştiklerinde, donma sıcaklığını -74 Celsius derecenin altına altına düşürebilirler.

Kısacası bu keşifin en önemli yanı, çok düşük ihtimal de olsa bulunan bu gölde biyolojik düzeyde de olsa yaşam olabilir.

Mars’ta buna benzer senaryoların yaşanıp yaşanmadığı, henüz deneysel olarak

Ancak oradaki çok soğuk ortamda suyun sıvı halde kalması için gereken tuz yoğunluğunun, yaşamın barınmasına imkan vermeyecek kadar yüksek olması çok büyük bir olasılık.

Ancak artık bilim insanları Mars’ta  sıvı suyu nerede arayacaklarını biliyorlar.

Detayları ve Kızıl Gezegen’de bulunan organik bileşikleri linkteki videodan da izleyebilirsiniz. Hoşça Kalın…https://bit.ly/2Qgto3K

Kaynak… http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Mars_Express/Mars_Express_detects_liquid_water_hidden_under_planet_s_south_pole

(Visited 247 times, 1 visits today)

About The Author

Bunlar da İlginizi Çekebilir.

YORUM EKLEYİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir