Antik Orta Amerika Uygarlıklarının Arkalarında Bıraktıklarını Görebileceğiniz 8 Yer.

1.San Juan Chamula
En ünlü Maya köylerinden biri burası. Tzotzil Maya yerlilerinin yaşadığı ve Tzotzil dilinin hâlâ konuşulduğu bir bölge. Kısacası bu köyü özel kılan şey Maya kültürünü yaşatıyor olması. Meksika’dan bağımsız yaşam kurallarına sahip olan köy halkı kendi güvenliklerini kendileri sağlıyor. Bölge halkı Maya gelenekleri ve İspanyol Katolik gelenekleriyle birleşen, kendine özgü bir dini benimsemiş.

San Juan

2.Palenque
Bu Şehirde 16 kilometrelik bir alanı kaplayan Maya uygarlığının arkeolojik bölgesi bulunuyor. Burası Palenque’deki Maya izlerinin bir kısmı. Kalan kısmıysa ortaya çıkarılmayı bekliyor… Kral Sarayı ise şehrin merkezinde. 300-240 metrelik bir alanda bulunan sarayın merdivenlerinin karşısında Güneş ve Haç tapınakları var. 21 metre yüksekliğindeki piramit ise Palenque’in karakteristik yapılarından biri.

Palenque

3.Copan
Copan, Hondurasta bulunuyor…Burası 6000 kişilik küçük bir kasaba. en çok Maya heykeli bulunan şehir olarak biliniyor. Boyanan heykeller şehrin her yerinde ve çoğu iyi korunmuş halde. Mayaların tanrılarına kurbanlarını sundukları alan da burada.

Copan

4.Tenochtitlan
Azteklere ait en eski eserlerin yer aldığı Çapultepek’teki antropoloji müzesi de burada. Müzenin girişinde Aztek toprak tanrıçası Coatlicue’nin 20 tonluk heykeli yer alıyor. Büyük bir avlu üzerindeki galerilerden oluşan müzede, Azteklere dair birçok material içeriyor…


Tenochtitlan

5.Mexico City
Mexico City, Meksika’nın başkenti ve Aztek uygarlığının önemli bir mirasçısı. Aztek piramidinin kalıntılarıda burada Museo El Templo Mayor, dünyanın en büyük ve ihtişamlı antropoloji müzesi olan Museo de Antropologia, Modern Sanat Müzesi ve Teotihuacan Aztek kalıntıları da burada yer alıyor.

Mexico City

6.Merida
Merida, Yucatan’ın başkenti. Maya dönemindeki ismi ise “T’ho”. Kent nüfusunun %60’ı Maya kökenli. Bir sömürge şehri olduğu için mimarisinde İngiliz, Hollanda ve Fransız etkileri görülüyor.

Merida

7.Uxmal
Merida şehrinin yakınlarındaki Uxmal, Maya uygarlığının Kolomb öncesi kentlerinden biri. Uxmal, Yukaketo dilinde “üç kez” anlamına geliyor. Yönetici Sarayı, Kahin Tapınağı, Devin Piramidi, Büyük Piramit, Rahibeler Manastırı ve Kaplumbağalar Evi, Uxmal’ın görülmesi gereken mimari değerleri arasında yer alıyor.

Uxmal

8.Chichen Itza
Eski Chichen ve Yeni Chichen olarak ikiye ayrılan kent, Maya ve Toltek kültürlerinin sentezi niteliğinde. 365 basamağı ile bilinen ve mimarlık dünyasında özel bir yere sahip olan El Castillo piramidi burada.

Chichen Itza

Gezegenimizin insanlık tarihinin esrarengiz bulgularının olduğu yerleri anlatmaya çalıştığımız yazımız şimdilik bu kadar… Dilerseniz videosunuda izleyebilirsiniz… Hoşça kalın..

(Visited 261 times, 1 visits today)

About The Author

Bunlar da İlginizi Çekebilir.

YORUM EKLEYİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir