Kepler 452 b | Dünya Benzeri Güneş Sistemi Ötesi Gezegen

In this video

Süper Dünyalar’dan yani bir başka ifadeyle Dünya benzeri gezegenlerden bir diğeri de kepler 452 b . Temmuz 2015 de Kepler Uzay teleskobuyla keşfedildi. Bu gezegenin en önemli özelliği dünyamızda çok benzer olması.

Bu keşifle ilk olarak yaşanabilir kuşakta yer alan dünya benzeri olma olasılığı çok yüksek bir gezegenin varlığı kesin olarak belirlemişti. Ayrıca Güneşimize çok benzer bir yıldızın etrafında dolanıyor. Kepler-452b gezegeni, galaksimizdeki bilinen yıldız sistemleri içinde yaşanabilir kuşakta bulunan en küçük süper dünyalardan biri.

Hatırlatacak olursak Yaşanabilir Bölge, bir yıldızdan Dünya’nın Güneş’ten aldığı kadar ısı ve ışık aldığı uzaklığa verilen ad. Yıldızına bu şekilde uzaklıkta yer alan gezegenin yüzeyindeki su,  sıvı halde bulunabilir. Yıldızına kuşaktan daha yakın gezegenlerin yüzeyindeki suyun tamamı buharlaşırken, daha uzakta yer alan gezegenlerin yüzeyindeki suyun tamamı donmuş haldedir. Yıldızın yaydığı ışınımın şiddetine göre yaşanabilir bölgenin uzaklığı da değişir. Güneş ile aynı kütle ve yaştaki bir yıldız için bu uzaklık ortalama 110-280 milyon km arasındaki bir yörüngededir. Eğer bir gezegenin yüzeyinde bilinen yaşam oluşacaksa, bu gezegen yıldızının yaşam kuşağında olmalıdır.

Kepler 452 b Gökyüzünde Kuğu takımyıldızı yönündeki, bizden yaklaşık 1.400 ışık yılı uzaklıkta yer alan bir yıldızın çevresinde dönüyor.

Yarıçap olarak Dünya’mızdan %60 daha büyük bir gezegen. Kütlesi ve kimyasal yapısındaki araştırmalar şu an için bilinmiyor. Ancak Kepler-452b’nin kayaç yapılı olma olasılığının çok yüksek olduğu tahmin ediliyor. Gezegen Dünya’dan %60 büyük olmasına rağmen yıldızının etrafındaki bir turunu 385 günde tamamlıyor. Bu süre Dünya’dan sadece 20 gün daha fazla. Ayrıca kendi yıldızı olan Kepler-452 ile arasındaki uzaklığı, Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden %5 daha fazla.

Güneş ile Dünya arasındaki uzaklık ortalama 150 milyon km’dir. Kendi yıldızına bu mesafeden yalnızca %5 daha uzak bir yörüngede dolanan Kepler 452b Gezegeni’nin yıldızına uzaklığı yaklaşık 158 milyon km olarak ölçüldü.

Keşfedilen gezegenin çevresinde dolandığı Kepler-452 yıldızı; bizim Güneş’imizden 1.5 milyar yıl daha yaşlı, 6 milyar yıl yaşında. Yaklaşık olarak Güneş ile aynı yüzey sıcaklığına sahip, yarıçapı %10 daha büyük, parlaklığı ise %20 daha fazla. Bu da, keşfettiğimiz gezegenle arasındaki mesafe düşünüldüğünde, gezegenin şu an Venüs’ün Güneş’ten aldığı kadar ısı ve ışık aldığını gösteriyor.

Bu gezegende  bir Süper Dünya sınıfı gezegen, bilim insanlarına göre üzerinde yaşam için gerekli altyapının var olma ihtimali çok yüksek. Nedeni ise, Süper Dünyalar’ın kütleçekimi dünyamızdan daha fazla ve bu nedenle önemli oranda bir atmosfer sahibi olma olasılığı çok yüksek.

Burada bir şeyi belirtmek isterim. Süper Dünya sınıfındaki gezegenler, Dünya’dan daha fazla kütle çekimine ve çapa sahip olmalarına karşın; yüzeylerinin kayalık, buzul veya okyanus benzeri yapıya sahip olduğu tahmin ediliyor. 8-10 Dünya kütlesinin üzerindeki gezegenler ise; kayalık bir yapısı bulunmayan, Neptün, Uranüs, Jüpiter benzeri dev gezegenlerdir. Onlar da kütlelerinin büyüklüğüne göre buz devi ve gaz devi olarak farklı sınıflara ayrılırlar. Burada kütleyi ağırlık olarak da ddüşünebiliriz.

Kepler 542 b gibi süper dünyaların bir diğer özelliği de güçlü kütle çekimi sayesinde yüzeyinde yer alan sıvı suyu bizim Dünya’mız gibi gezegenlerden çok daha uzun süreler boyunca koruyabilmesi.

Kısacası bilim insanları bu gezegenin yaşama uygun olma ihtimalinin diğer aday süper dünyalara oranla çok yüksek olduğunu düşünüyorlar.

Dünya benzeri bir gezegende gezegenimizdeki gibi bir hayat olması için gezegenin kütlesi çok önemli. Nedeni ise kütle gezegenlerin iç yapısını belirliyor.

Burada belirtmek isterim kepler 452 b gezegeni atmosferi ve yapısı hakkında çok detaylı veriler henüz kesin olarak elde edilmedi.

Kepler uzay teleskopu Hubble gibi görünür ışıkta değil, kızılötesi ışıkta çalışıyor; ışığı değil de ısıyı görüyor. Bu biliminsanları için daha önemli. Ötegezegenlerin atmosferinin ne kadar sıcak olduğuna bakarak atmosfer kimyasını inceleyebilir ve hayat olup olmadığına bakabiliriz.

Ayrıca oksijenli atmosferdeki karbondioksit oranına bakarak o gezegende çevre kirliliği ve dolayısıyla gelişmiş bir uygarlık olup olmadığının da anlaşılması mümkün olabilir… Ancak, Kepler teleskopu bütün bu ayrıntıları seçecek kadar hassas değil.

 2020 yılında fırlatılması planlanan Kepler-452b ile Dünya benzeri diğer öte gezegenlerin atmosferini inceleyecek olan James Webb uzay teleskopu o gezegenlerde hayat olup olmadığını çok büyük ihtimalle gösterecek.

Bu gezegenin yıldızı Güneşi’mizden daha yaşlı  ve dolayısıyla yüzde 20 daha parlak. Bu da Kepler-452b’nin Dünya’dan  daha fazla ısınmasına yol açıyor. Alınan verilere göre Kepler-452b’nin ise yaklaşık -8 derece.

Düşünsel olarak Kepler-452b’de hayat sadece 1,5 milyar yıl önce ortaya çıktıysa bu gezegendeki canlılar şu an ilkel bakteri düzeyinde olabilir. Ancak, sırf Dünya’da bilinen insan türü oluşumundan 4,5 milyar yıl sonra ortaya çıktı teorisine göre bütün gezegenlerin bu durumun aynı olduğunu söylemek de doğru olmaz.

Eğer bu gezegende yapılaşma yada ileri düzey canlılar varsa bunu ancak 2020 yılında faaliyete geçmesi planlanan James Webb uzay teleskopu gezegenin atmosferini gözlemleyerek tespit edecek.  Bilim insanları bu şekilde söylüyorlar.

(Visited 60 times, 1 visits today)

Bunlar da İlginizi Çekebilir.

YORUM EKLEYİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir