Venüs Gezegeni’ni Dünyalaştırmak | Yaşanabilir Hale Getirmek

In this video

Bir ifadeyle yüzeyi cehennem gibi kavrulan Venüs Gezegeni dünyalaştırılabilir mi? Çok eski zamanlarında yeşil olan bu gezegen yüksek teknoloji kullanılarak eski haline geri dönüştürülebilir mi? Uluslararası Uzay ajanslarının bu konu hakkında çeşitli projeleri var biz de bu bölümde bunları ve olası diğer teorileri anlatmaya çalıştık…

Görselde Venüs Gezegeni'nin yüzeyini görüyorsunuz. Bu görsel Ruslar'ın Venüs yüzeyine indirdiği Venera 13 uzay sondasından 1 Mart 1982 de alındı.
Görselde Venüs Gezegeni’nin yüzeyini görüyorsunuz. Bu görsel Ruslar’ın Venüs yüzeyine indirdiği Venera 13 uzay sondasından 1 Mart 1982 de alındı.
Bu fotoğraf da Sovyet Venera 13 uzay aracının Venüs yüzeyinden gönderebildiği birkaç fotoğraf. Bunların dışında Venüs yüzeyine inen başka uzay aracıda yok .
Bu fotoğraf da Sovyet Venera 13 uzay aracının Venüs yüzeyinden gönderebildiği birkaç fotoğraf. Bunların dışında Venüs yüzeyine inen başka uzay aracıda yok .

Bilim insanları Venüs okyanuslarının 3,5 milyar yıl önce sıcaktan buharlaştığını tahmin ediyorlardı. Son çalışmalarda çok farklı bir sonuç elde edildi. Sonuçlara göre okyanuslar 715 milyon yıl önce kurumuş. -İkinci aşamaBirinBilgisayardaki iklim modelleri durumu bu şekilde gösteriyor.

Venüs’ü Dünyalaştırma da mars gezegenideki teorilere göre Venüs iklimini insanların yaşaması için uygun hale getirmek için olan varsayımsal süreçtir.

Venüs bulutlarla kaplıdır ve yüzeyi görülmez.

Yer yüzeyi sıcaklığının ortalama 460 dereceleri geçtiği gezegende yeryüzünde yaşamak imkansız. NASA’nın HAVOC (High AltitudeVenus Operational Concept) adını verdiği projesi de yerden 50 km yukarıda zeplinlerden oluşan bir yaşam alanı kurmayı amaçlıyor. Bu yükseklik seviyesinde sıcaklık 75 derecelere düşerken ekstra soğutmalarla ideal hale getirilmesi düşünülüyor.

NASA’nın Venüs’ü tercih etmesindeki başlıca sebeplerden biri ise, Dünya’yla benzer yapısı. Venüs’te yüzeyden 50 kilometre yüksekliğe çıkıldığında Dünya’nın belli bölgelerine oldukça benzer özellikler bulunuyor. Bu noktada atmosfer basıncı Dünya ile oldukça yakın seviyede, sıcaklık yaklaşık 75 santigrat derece ve yer çekimi de yaklaşık olarak Dünya ile aynı durumda. Ayrıca yine Venüs’ün bu bölgesinde atmosfer, Güneş’ten gelen radyasyonu oldukça iyi emebiliyor.

Tabiki yüzeyinin de yeşertilebilmesine ilişkin varsayımlar bulunuyor.

Gezegenin yüzeyini dünyalaştırma sürecindeyse üç büyük değişim gerekecektir:

-Birinci aşama Venüs yüzey sıcaklığının azaltılması.
– İkinci aşama gezegenin yoğun atmosferinin giderilmesi MPa (~ 91 atm ) karbon dioksit ve kükürt dioksit atmosferden , kaldırılması veya dönüştürülmesi.
– Üçüncü aşama Atmosfere oksijen ilavesi. Venüs’ü Dünyaşaltırma süreci ve gezegenin yapısı hakkında çok daha fazlası videomuzda. İyi seyirler.

 

 

(Visited 682 times, 1 visits today)

Bunlar da İlginizi Çekebilir.

YORUM EKLEYİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir