İnsight ve Hakkında Her Şey|Nasa’nın Mars’taki Yeni Misafiri

Görevi-Teknik Özellikleri-Kızıl Gezegenin Yeni Yüzey Fotoğrafları

İnsight’ın Mars’ın yüzeyine indikten kısa bir süre sonra çektiği fotoğraf

27 Kasım 2018 insanlık adına çok önemli bir gündü… İnsanlık Mars’a bir uzay aracı daha indirmeyi başardı… NASA’nın InSight adlı uzay aracı TSİ 22:50 civarlarında planlandığı gibi Kızıl Gezegen’e iniş yaptı.Yolculuğu yaklaşık 6 ay yüzeye inişiniyse 7 dakikada tamamladı… Nasa bir önceki uzay aracı olan Curiocity’yi 6 yıl önce kızıl Gezegen’e indirmişti.

Bu fotoğrafta Insight’la beraber gönderilen uydudan alındı. Uydu Gezegenin yüzeyine yaklaşık 17500 km uzakta.
26 kasım 2018 de uydudan alınan bu göselde de Marsı başka bir açıdan görüyorsunuz… burda da uzay aracı Mars’a yaklaşık 7600 km uzakta. Detayda Gezegenin güneş ışığı alan bölgesi var.

Enerjisini güneşten alan uzay aracı, Mars’ın sıcaklığını ölçmek için, toprağın yaklaşık 5 metre altına inecek olan bir ısı sondası kullanacak. ayrıca, Mars’taki depremlerin, çarpan göktaşlarının ve diğer olayların sebep olduğu titreşimleri tespit ederek, gezegen deki sismik hareketleri de takip edecek ve bunların hepsini, İç Kısım Yapısı Sismik Deneyi (SEIS) adı verilen, çok hassas bir depremölçer kullanarak gerçekleştirecek.

Bu fotoğraf İnsight’ın 2,2 metrelik güneş panellerinden birini görüyorsunuz… Bu görselse İnsigt’in robot koluna takılan kameradan alındı…

Mars’taki tektonik aktiviteler, yeraltı sıcaklığı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, Kızıl gezegenin çekirdeğinin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarına ilk defa fikir verecek…

Bu fotoğrafta InSight’ın robotik koluna takılan kameradan 4 Aralık 2018’de alındı… Uzay aracının bir kısmı ve Mars yüzeyi net bir şekilde görünüyor… Bu resim aynı zamanda uzay aracının çalışmaya başladığınıda gösteriyor.

Daha önceki Mars keşif araçlarından farklı olarak InSight’ın hem yüzeyi hem de yer altı yapısı hakkında detaylı bilgileri Dünya’ya iletmesi amacıyla tasarlandı… Birçok ilki içinde barındırıyor…

Bu fotoğrafıda uzay aracı inişinden kısa bir süre sonra çekti…. Detayda aracın robot kolu var…

Insight’tan alınan verilerinin analizi, gezegenin kabuk kalınlığı, Mars’ın manto bölgesinin yapısı ve tektonik hareketleri de dahil olmak üzere, Mars’ın iç yapısına ışık tutulmasını sağlayacak. Bütün bu bilgiler elde edildiğindeyse, bilim insanlarının kayalık gezegenlerin nasıl oluştuğunu ve bugüne geldiğini daha iyi anlamaları için öenmli bilgiler verecek.
Çok daha fazlasını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz...
Görsel ve bilgi kaynağı :
https://mars.nasa.gov/insight/
(Visited 221 times, 1 visits today)

About The Author

Bunlar da İlginizi Çekebilir.

YORUM EKLEYİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir